Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb (viac informácií). Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Súhlasím

Amniocentéza

Čo je amniocentéza?

Amniocentéza je diagnostický výkon, pri ktorom sa odoberá plodová voda na vykonanie genetickej diagnostiky a vylúčenie, prípadne potvrdenie genetickej chyby dieťaťa, ktoré čakáte.  Na základe predchádzajúcich vyšetrení v tehotnosti a zváženia rizík pre Vaše nastávajúce dieťa, Vás váš/a ošetrujúci/a lekár/ka odoslal/a na pohovor na oddelenie klinickej genetiky. Tam zvážili riziko, ktoré hrozí Vášmu dieťaťu a navrhli Vám odber a vyšetrenie plodovej vody.

Kedy sa vykonáva?

Medzi 15.-22. týždňom tehotnosti.

Ako sa vykonáva?

V súčasnej dobe sa amniocentéza robí na operačnej sále za sterilných podmienok, bez celkového alebo lokálneho znecitlivenia. Odber plodovej vody sa vykonáva dlhšou, ale veľmi tenkou injekčnou ihlou vyrobenou pre tento účel. Vpich sa vykoná cez prednú brušnú stenu, tak aby prenikol cez stenu maternice a  plodové obaly a hrot ihly sa dostali do priestoru s plodovou vodou. Výkon robí lekár pod kontrolou ultrazvuku, aby  sa vylúčilo riziko poškodenia dieťaťa, riziko poškodenia organizmu ženy, a aby riziko prípadných neskorších následkov bolo čo najmenšie.

Odoberá sa asi 30 ml plodovej vody, ktorá sa do niekoľkých hodín prirodzene doplní.

Jediným  rizikom je následný potrat po odbere plodovej vody.  V súlade s kontrolovanými štúdiami Seeds a kol. (2004) uvádzajú, že  amniocentéza vykonaná pod ultrazvukovou kontrolou znižuje riziko tehotenskej straty o 0,6%,  pri bežnom populačnom riziku 1,08%

Plodová voda sa odosiela na vyšetrenie  na oddelenie klinickej genetiky a tu po kultivácii  buniek získaných z plodovej vody vykonajú genetický rozbor dedičného materiálu -chromozómov, Vášho dieťaťa.

Ak máte krvnú skupinu s RH faktorom negatívnym, dostanete po amniocentéze protilátku proti Rh faktoru. V našich podmienkach sa zákrok vykonáva  počas jednodňovej hospitalizácie na lôžkovom oddelení. 2 hod po vykonaní zákroku môžete ísť domov, odporúča sa 24-48hod kľudový režim po zákroku.

Výsledok vyšetrenia Vám oznámi oddelenie klinickej genetiky písomnou formou alebo osobným pohovorom.

Ubezpečujeme Vás, že celý tím, ktorá sa o Vás bude starať, pracuje tak, aby všetko prebehlo bez komplikácií.