Najčastejšie otázky

Tehotenstvo prináša mnohé telesné zmeny a veľká väčšina z nich je normálna a nepredstavuje žiadne riziko pre matku a dieťa. Preto stačí len rada a pohovor na to, aby sa stav vyriešil. Mnohé otázky sa opakujú a preto uverejňujeme výber tých najčastejších.

Podrobnejšie sa môžete dozvedieť o tehotnosti, pôrode a šestonedelí v nami napísanej knihe: MUDr. V. Cupaník, CSc., Doc. MUDr. J. Záhumenský a kolektív: „Sprievodca tehotenstvom“. Vydavateľstvo Fortuna Libri, 2015.

Je možné zistiť presne deň, kedy som otehotnela?

V podstate úplne presne sa to zistiť nedá, pretože k oplodneniu dochádza v prípade, keď v čase ovulácie sú vo vajíčkovode spermie. Spermie žijú v tele ženy niekoľko dní po pohlavnom styku, klasicky sa udávajú tri dni, ale sú práce dokazujúce aj ich dlhšie prežívanie. Takže k oplodneniu môže dôjsť aj týždeň po pohlavnom styku. Treba ešte uviesť ďalšiu skutočnosť: ovulácia sa môže posunúť vplyvom rozličných faktorov, dokonca kvalitný pohlavný styk ju môže privolať skôr.

Čo robiť pri rannej nevoľnosti?

Ranná nevoľnosť je bežnou súčasťou tehotenstva, postihne asi tri štvrtiny tehotných žien a skoro polovica z nich aj vracia, typicky v ranných hodinách. Príčiny sú hormonálne, dokonca sa predpokladá, že plod cez placentárne bunky produkuje látky, ktoré spôsobujú matke nevoľnosti, pretože nadmerný príjem jedla, najmä cukrov, mu môže škodiť. Tehotná sa nemusí obávať, že by znížený príjem živín narušil vývin dieťaťa, v jej tele sa nachádza dostatok zásob na vývoj plodu v prvých týždňoch gravidity. Pri rannej nevoľnosti sú vhodné režimové opatrenia, dostatok tekutín po malých dávkach (dúškoch), jedlo prijímať tiež v malých dávkach a častejšie, vynechať mastné, ťažké a korenené jedlá. Keď má tehotná žena chuť na zvláštne kombinácie, nie sú námietky, aby ich konzumovala (kombinácia kyslých a sladkých pokrmov). Niekedy pomôže zmena prostredia, napríklad zjedenie ľahkých raňajok v parku pri prechádzke.

Niektorým tehotným ženám robí dobre napríklad mätový čaj, ktorý má upokojujúce účinky na žalúdok. Vhodný je aj ďumbier (zázvor) vo forme vývaru (čaju) alebo ďumbierovej limonády. Existujú aj ďumbierové pastilky voľnopredajné v lekárni. Z liekov na predpis sa často predpisujú čapíky proti vracaniu, pri ich užívaní si však treba dávať pozor, lebo hrozí predávkovanie s nepríjemnými neurologickými príznakmi. V poslednom čase sa odporúčajú aj lieky znižujúce kyslosť žalúdka, znižuje sa tým pocit pálenia záhy, ale aj nevoľnosť. Tieto lieky sú v tehotenstve bezpečné. Ranná tehotnosť končí zvyčajne po uplynutí prvých 3 mesiacoch tehtenstva.

Na čo slúži tehotenský preukaz?

Tehotenský preukaz má veľmi zvláštne postavenie. Jednoznačne ide o zdravotnícku dokumentáciu, z ktorej zdravotníci čerpajú informácie o priebehu tehotenstva, ale táto dokumentácia je v rukách tehotných žien a často do nej nazerajú aj blízke osoby tehotnej ženy. Preto si daktoré tehotné neprajú, aby preukaz obsahoval niektoré chúlostivé informácie (prekonané pohlavné ochorenia, potraty a podobne). Preukaz by mal obsahovať všetky potrebné informácie a výsledky všetkých predpísaných skríningových (vyhľadávacích), ale aj indikovaných (potvrdzovacích) vyšetrení. Tehotenský preukaz sa zakladá na začiatku tehotenstva. Tehotenský preukaz i ostatnú zdravotnícku dokumentáciu o tehotenstve by mala mať rodička stále pri sebe. Je to cenný zdroj informácií pre zdravotníkov pri prípadných náhlych komplikáciách.

V prvom trimestri tehotenstva som mala na ústach 2x herpes, čítala som že herpesy môžu spôsobovať poškodenia plodu?

Herpes simplex vírus (HSV) postihuje viac ako tretinu svetovej populácie a je zodpovedný za širokú škálu klinických manifestácií od miernych prejavov, cez dyskomfort až po smrť pacienta. Existujú 2 typy HSV – HSV1, ktorý sa vyskytuje prevažne na tvári (herpes simplex labialis), a HSV2, ktorý zodpovedá prevažne za prejavy v oblasti genitálu (herpes simplex genitalis).

Väčšina prvých infekcií (primoinfekcií) HSV l prebehne do 5. roka života a ich priebeh je spravidla bezpríznakový. Ojedinele sú prítomné nešpecifické celkové prejavy (zvýšená teplota, únava, bolesti svalov a kĺbov).

Primoinfekcia sa však môže vyskytnúť v ktoromkoľvek veku, prenáša sa priamym kontaktom alebo kvapôčkami (sliny pri bozkávaní, telesný kontakt). Inkubačná doba je 2 – 7 dní. Vstupnou bránou infekcie sú drobné poškodenia kože, slizníc ústnej dutiny a očných spojoviek.

Primoinfekcia HSV2 sa vyskytuje v adolescencii a v dospelosti. Je viazaná na pohlavný styk. Pri výskyte v detskom veku, treba myslieť na pohlavné zneužívanie dieťaťa. Primoinfekcia je typická aj pre novorodenecký herpes simplex, pri ktorom dochádza k infekcii po ruptúre plodovej blany alebo pri prechode novorodenca pôrodným kanálom u matky s aktívnou infekciou v genitálnej oblasti. HSV2. Primoinfekcia spôsobuje prejavy najmä na genitáliách a v ich okolí (herpes simplex genitalis), ale vzhľadom na sexuálne praktiky ho môžeme nájsť aj na sliznici úst, tvári, spojovkách, respektíve v análnej oblasti.

Opakované prejavy HSV1 sú typické pre tvárovú oblasť, zatiaľ čo pre HSV2 je charakteristická pre genitálnu oblasť. Prejavujú sa spočiatku pálením a svrbením v postihnutej oblasti, kde sa o 1-2 dni vytvoria malé pľuzgieriky, ktoré sa neskôr premenia na chrastičky, ktoré postupne zmiznú. Herpes nezanecháva na koži jazvy.

Pokiaľ mávate prejavy herpes simplex na tvári (herpes labialis) nie je to prekážka na vaginálny pôrod. Počas pôrodu sa odporúča prekryť herpes gázou.

Ak sa vyskytne výsev herpes genitalis na rodidlách alebo v ich tesnom okolí, pre možnú infekciu novorodenca, odporúča sa pôrod cisárskym rezom. Je dôležité, ak trpíte na herpes genitalis, túto skutočnosť oznámiť vášmu gynekológovi/ičke. V takom prípade by ste mali od 36. týždňa preventívne užívať antivirotiká, ktoré zabránia novým výsevom, takže budete môcť rodiť prirodzene-vaginálne.

Náhodne som na začiatku tehotenstva absolvovala röntgenové vyšetrenie. Aké sú riziká?

Röntgenové žiarenie preniká tkanivami tela a má schopnosť modifikovať niektoré procesy v bunkách. Preto sa považuje za potenciálne škodlivé pre vývoj plodu a v tehotenstve sa vyšetrenia pomocou röntgenových lúčov neodporúčajú. No žiarenie, ktoré by bolo nebezpečné pre vývoj plodu, je veľmi vysoké a v súčasných prístrojoch sa nepoužíva. Štúdie sledujúce vplyv žiarenia u tehotných nepotvrdili škodlivosť bežných vyšetrení. Preto náhodné röntgenové vyšetrenie u ženy, ktorá nevie o svojom tehotenstve, nie je dôvodom na zvláštne opatrenia a vonkoncom nie je dôvodom na ukončenie gravidity.

Pokúsal ma pes, som tehotná v 12 týždni a lekár mi naordinoval injekcie proti besnote. Je to bezpečné pre dieťa?

Besnota je vždy smrteľné ochorenie prenosné zo zvierat na ľudí.
Očkovaním sa dá však zabrániť šíreniu vírusu od miesta pohryznutia pozdĺž nervových vlákien do mozgu a tým rozvinutiu ochorenia. Klinické skúšky vakcín sa na tehotných ženách pochopiteľne nerobili. S ohľadom na riziko úmrtia na besnotu nie je tehotnosť kontraindikáciou pre začatie postexpozičnej liečby besnoty. Preto, ak očkovanie odporučil infektológ, neváhajte s očkovaním.

Aký má byť režim v práci?

Bolo zistené, že u tehotných žien, ktoré vykonávajú nočnú prácu, je vyššie riziko predčasného pôrodu, rovnako ako u žien, ktoré počas celého pracovného času stoja alebo nosia ťažké predmety. Preto by mal byť zamestnávateľ informovaný o tehotenstve a ženu preložiť na pozíciu, ktorá jej tehotenstvo neohrozí. No ani stále sedavé zamestnanie nie je pre tehotnú ženu ideálne. Jednak nesprávne sedenie má negatívny vplyv na bedrovú chrbticu a zhoršuje bolesti chrbta a jednak celodenné sedenie môže zhoršovať prietok krvi v lýtkach a zvyšovať riziko zrážania krvi v cievach. Preto je vhodné pri sedavom zamestnaní robiť si pravidelné prestávky s prechádzkami, prípadne cvičiť špičkami nôh. Prevenciou trombózy je aj dostatočná hydratácia a dodržiavanie pitného režimu. Pri celodennom státí (napríklad servírky a kaderníčky) je vhodné zabezpečiť dostatočný oddych počas celej zmeny. Rizikovým povolaním pre tehotné ženy je aj práca v predškolských zariadeniach, pretože mnohé bežné detské ochorenia môžu plod ohroziť. V týchto prípadoch je veľmi dôležitá zvýšená hygiena a zamedzenie kontaktu so slinami detí (bozkávanie). Ak žena neprekonala ovčie kiahne, je vhodné očkovanie ešte pred otehotnením. Podobne to platí aj pre zdravotné sestry na detských oddeleniach. Niektoré povolania sú pre tehotné úplne nevhodné, napríklad práca vo vysoko infekčnom prostredí (patológia, infekčné oddelenie, veterinárna ambulancia). V súčasnosti už azda neexistuje pracovisko, na ktorom by sa fajčilo, výnimkou môžu byť pohostinské zariadenia, v týchto prípadoch má tehotná právo žiadať preradenie na iné pracovisko. Práca s elektronickými zariadeniami, ako sú monitor, laptop, tlačiareň a kopírka, napriek elektromagnetickému žiareniu nie je nebezpečná.

Aká má byť správna životospráva tehotných žien? Je vhodné počas tehotenstva vegetariánstvo?

Životospráva tehotnej ženy sa v podstate nemusí príliš odlišovať od netehotnej populácie. Existujú síce potraviny, ktoré sú pre tehotné potenciálne rizikové, ale tie nie sú bežnou súčasťou nášho jedálneho lístka. Z nich treba zdôrazniť nebezpečenstvo z nedostatočne tepelne upraveného mäsa. Tehotná žena by sa mala vyvarovať surovému a nedostatočne prepečenému mäsu, pretože môže obsahovať toxoplazmy a listérie, ktoré sú potenciálne nebezpečné pre plod. Rovnako zeleninu zo záhrady (najmä koreňovú) treba dôkladne umyť, lebo môže obsahovať mačacie fekálie s obsahom toxoplazmózy, prípadne aj listérie. Listérie môže obsahovať aj nepasterizované mlieko a výrobky z neho, preto by sa tehotná týmto produktom mala vyhnúť.

V súčasnosti sa mení názor na výživu tehotných žien, pretože sa zvyšuje počet obéznych mladých žien, ktoré sú z pôrodníckeho hľadiska rizikovou skupinou. Zistilo sa, že nadmerný nárast hmotnosti v gravidite (viac ako 15 kg) zvyšuje riziko pretrvávania nadváhy a obezity v popôrodnom období. Rovnako nadmerný prísun živín v tehotenstve môže ovplyvniť zapínanie genetických informácií u dieťaťa a môže v budúcnosti viesť k rizikám obezity a cukrovky. Rovnako neprebádaný a potenciálne významný môže byť aj vplyv nadmerného užívania vitamínov v tehotenstve, lebo neprirodzené hladiny vitamínov môžu ovplyvňovať zapínanie niektorých úsekov DNA plodu. Preto je ideálna pestrá, vyvážená strava s primeraným kalorickým obsahom. Rady starých mám, že tehotná má jesť za dve osoby, sú už dávno prekonané.

Nedostatočný príjem kalórií môže viesť k spaľovaniu bielkovín, ktoré sú potrebným stavebným prvkom pri vývine plodu.

Vhodné je konzumovať čerstvé tepelne upravené potraviny, nespotrebované jedlo uchovávať v chlade a pred ďalšou konzumáciou dôkladne ohriať.

Vegetariánska strava je pre tehotné vhodná len v prípade, že mäso je nahradené mliekom a mliečnymi výrobkami. Úplné vynechanie živočíšnych bielkovín môže viesť k málokrvnosti, riziku predčasného pôrodu a nízkej pôrodnej hmotnosti dieťaťa.

Mám obavu z pobytu v nemocnici, keďže mám predpísanú diétu, nejem niektoré druhy mäsa a jedál, mám histamínovú intoleranciu, môžem jesť iba bezlepkovú stravu a pod.

Na odlišné stravovacie návyky, resp. diétu upozornite ihneď po príchode do nemocnice. Váš jedálny lístok vám pomôže zostaviť diétna setra. V opačnom prípade budete mať zbytočné starosti s výberom ponúknutého jedla.

Môže žena počas tehotenstva športovať?

Primeraná aeróbna pohybová aktivita je počas tehotenstva veľmi žiaduca. U žien, ktoré sa aktívne hýbu, vzniká nižšie riziko tehotenskej cukrovky, vysokého tlaku, ale aj nadmerne veľkého dieťaťa (nad 4 kg). Zo športov je vhodné vyhnúť sa aktivitám, pri ktorých hrozí priamo poranenie brucha a panvy ženy.Pri niektorých stavoch počas tehotenstva je športovanie nevhodné až nebezpečné. Ide o ochorenia srdca a ciev, o ochorenia pľúc so zníženou kapacitou, pri hrozbe predčasného pôrodu a po serkláži (zašitie krčka), pri pretrvávajúcom krvácaní v druhom a treťom trimestri, vcestnej placente po 26. týždni gravidity, odtoku plodovej vody a preeklampsii, závažnej málokrvnosti, nedostatočne kontrolovanej cukrovke, odhadovanej nízkej hmotnosti plodu, ortopedických ochoreniach a podobne.

Cyklistika sa javí ako vhodné odvetvie, ale neodporúčajú sa nebezpečné zjazdy, kde hrozí pád s nárazom na brucho. Plávanie sa tiež odporúča, vhodná je preventívna aplikácia vaginálnych probiotík pre zvýšené riziko mykózy pri kúpaní v chlórovej vode v bazéne. Kontaktné loptové športy môžu byť potenciálne nebezpečné z nárazu na tehotnú maternicu (basketbal, volejbal, hádzaná), do 12 týždňa je však maternica kompletne chránená panvovými kosťami a riziko poranenia maternice a plodu nehrozí. Rozsah aktivity má byť taký, aby neviedol k totálnemu vyčerpaniu. Tehotná má mať z aktivity radosť a po nej dobrý pocit.

Je potrebné, aby sa tehotná žena vyhýbala kontaktu s domácimi zvieratami?

Náš živočíšny druh sa dlhé stáročia vyvíjal v tesnej spoločnosti zvierat, preto ich prítomnosť v našom okolí vývoj tehotenstva neovplyvňuje. Jedinou výnimkou sú mačky a mačkovité šelmy, ktoré môžu vo svojej stolici vylučovať nebezpečného parazita Toxoplasma gondii. Infekcia sa však neprenáša kontaktom s mačkou, ale iba kontaktom s jej fekáliami. Preto nie je dôvod pri zistení gravidity zviera odložiť, stačí prenechať starostlivosť o jeho záchod inému členovi rodiny. Ostatní domáci maznáčikovia, ako sú pes, králik, morča, nepredstavujú nijaké významné riziko pre tehotnú ženu. Odporúča sa však dodržiavať hygienické opatrenia.

Je potrebné obmedziť počas tehotenstva cestovanie autom alebo lietadlom?

Na cestovanie v aute nie sú pre tehotné žiadne obmedzenia. Tehotná žena má používať trojbodový pás, vodorovný pás má viesť pod bruchom a šikmý medzi prsiami nad vrcholom brucha. Airbag sa nemá vypínať. Pri dlhších cestách je vhodné robiť prestávky a prechádzať sa na zlepšenie odtoku krvi z dolných končatín. Vhodná je aj dostatočná hydratácia.

V súčasnosti sa už cestovanie v lietadle nepovažuje za rizikové, neboli zistené nijaké zvýšené hrozby pre tehotné ženy. Lietanie je bezpečné až do 36. týždňa tehotenstva. Počas pristávania má tehotná používať bezpečnostný pás umiestnený pod bruchom. Vhodné je cvičenie nohami, dostatočná hydratácia a malá prechádzka po lietadle raz za hodinu.

Cestovanie však prináša dve zvláštne riziká, tehotná sa vzdiali od svojho lekára a pôrodnice a musí rátať s prípadnými zdravotnými komplikáciami, ktoré bude riešiť v miestnej nemocnici. Úroveň zdravotníckej starostlivosti môže byť v niektorých exotických krajinách oveľa nižšia než u nás. Druhé riziko sú niektoré cudzokrajné choroby, ktoré v danej oblasti hrozia. Niektoré preventívne opatrenia (očkovanie, lieky) nie sú pre tehotné vhodné, preto si treba veľmi dobre premyslieť destináciu.

Je vhodné saunovanie?

Tehotné v dôsledku zvýšených hladín hormónov štítnej žľazy môžu horšie tolerovať teplo. Rovnako tak zmena krvného obehu vedie k náchylnosti na kolapsové stavy. Preto by tehotná žena nemala byť nikdy v saune sama, to však platí všeobecne pre celú populáciu.

Známej robil lekár počas každej poradne ultrazvukové vyšetrenie a mne iba trikrát v období celého tehotenstva. Prečo?

Podľa zásady by mal každý pacient absolvovať iba také vyšetrenie, ktorého výsledok nejakým spôsobom ovplyvní ďalší rozhodovací proces. Zistilo sa, že viac ako 3 ultrazvukové vyšetrenia u zdravej tehotnej ženy nemajú pozitívny vplyv na výsledok tehotenstva. Niektorí lekári majú ultrazvukový prístroj v ambulancii a tehotnej pri každej návšteve ukážu akciu srdiečka, prípadne zmerajú základné rozmery plodu. Môže to mať pozitívny psychologický efekt, ale na zdravý vývoj plodu a úspešné zakončenie gravidity to žiadny vplyv nemá.

Už mám druhýkrát počas tehotenstva mykózu. Nie je potrebné liečiť aj partnera?

Mykotický zápal pošvy je v tehotenstve pomerne častá komplikácia, zvýšené hladiny hormónov napomáhajú rast kvasiniek v pošve. Vždy však ide o premnoženie vlastných mikroorganizmov, preto je liečba partnera, ak on sám nemá žiadne príznaky, zbytočná. Preventívne možno lokálne aplikovať probiotiká, ktoré zlepšujú imunitné vlastnosti pošvy a bránia premnoženiu neželaných kvasiniek.

Pri umývaní zubov mi počas tehotenstva krvácajú ďasná. Je to znak nejakého ochorenia?

V tehotenstve je pre hormonálne vplyvy viac prekrvená ústna dutina i ďasná. U niektorých tehotných je dokonca vidieť, že ďasná v medzizubných priestoroch sú mierne opuchnuté a môžu byť aj dočervena sfarbené. Pri umývaní môžu vzniknúť drobné poranenia a krvácanie, neznačí to žiadne závažné ochorenie. Zvýšená potreba vápnika a zmena zloženia slín však predisponuje k zvýšenej kazivosti zubov v tehotenstve, preto je vhodné preventívne vyšetrenie u stomatológa. Rovnako aj neliečený zápal kdekoľvek v tele (teda aj v ústach) zvyšuje riziko predčasného pôrodu, preto má kontrola význam aj z tohto hľadiska.

V poslednej poradni mi bol nameraný tlak 145/90. Lekárka ma poslala k internistovi. Mám sa niečoho obávať?

Zvýšený tlak v tehotenstve vždy znamená pre lekára varovný prst. Vzniká väčšinou až v druhej polovici tehotenstva. Tento stav má viacero príčin. Buď ide o dlhodobý vysoký tlak, ktorý sa odhalil až počas tehotenstva, alebo o komplikáciu priamo súvisiacu s priebehom gravidity. Vždy je nevyhnutné odlíšiť závažný stav, tzv. preeklampsiu. Ide o ochorenie placenty, pri ktorom hrozia komplikácie pre dieťa, ale aj pre matku, v týchto prípadoch je často potrebné ukončiť tehotenstvo predčasne. Ak ide o čistú hypertenziu (vysoký tlak) bez preeklampsie, tak je prognóza tehotenstva dobrá. Liečba preeklampsie patrí do rúk pôrodníka, pretože ide o ochorenie placenty, nie matky. Dôležité je sledovanie stavu dieťaťa a kompenzácia tlaku matky, placentu však nemožno vyliečiť a často jediným riešením je skoršie ukončenie gravidity, ak hrozia závažné komplikácie. Čistú hypertenziu stačí liečiť liekmi na vysoký krvný tlak a sledovať, lebo aj v týchto prípadoch hrozí vyššie riziko vzniku preeklampsie. Internista môže mať poradný hlas pri návrhu liečby, ale za tehotenstvo vždy zodpovedá gynekológ a žena by mala byť sledovaná v poradni pre rizikové tehotné.

Lekár mi pri vyšetrení ultrazvukom v 30. týždni povedal, že dieťa bude veľké. Veľmi ma tým znepokojil a obávam sa priebehu pôrodu. Môžem žiadať pôrod cisárskym rezom?

Rastová krivka plodu je veľmi individuálna a odhad hmotnosti v 30. týždni len veľmi málo hovorí o pôrodnej hmotnosti dieťaťa. Rast sa môže spomaliť a je veľmi nezodpovedné znepokojovať tehotnú ženu podobnými „prognózami“. Treba však zdôrazniť, že ultrazvukom hmotnosť plodu iba odhadujeme a tento odhad je veľmi nepresný, dokonca existujú práce, ktoré dokazujú, že „tušenie“ matky je presnejšie ako ultrazvukový odhad. Napríklad pri odhade hmotnosti plodu nad 4 kg skoro polovica detí má menej ako 4 000 g. A koľko zbytočných stresov a najmä zbytočných cisárskych rezov sa už v dôsledku toho uskutočnilo. Existujú dôkazy, že odhad hmotnosti pred pôrodom nezlepšuje výsledok pôrodu, vedie len k zbytočným cisárskym rezom. Odhad hmotnosti plodu je pred pôrodom dôležitý iba v 2 prípadoch. V prvom prípade ide o rodičku s cukrovkou, u ktorej je rast plodu špecifický a deti rastú asymetricky. Pri odhade nad 4 200 g je potrebné ponúknuť žene s cukrovkou pôrod cisárskym rezom. Druhý prípad je pôrod koncom panvovým, kde pri odhade nad 3 500 g je potrebné zvážiť pôrod cisárskym rezom. Matky často zbytočne žiadajú pôrod cisárskym rezom a potom sú prekvapené, že dieťa má normálnu hmotnosť a ony zbytočnú jazvu na maternici so všetkými jej rizikami.

Som prvorodička v 36. týždni tehotenstva, dieťatko je v polohe zadočkom dolu. Môj lekár tvrdí, že musím rodiť cisárskym rezom. Naozaj neexistuje iná možnosť?

V 30. týždni je až 20 % detí otočených zadočkom dolu, v termíne pôrodu už sú to iba 4 %. Ak sú splnené niektoré podmienky, je prirodzený pôrod pri naliehaní zadočkom bezpečný a zdravotný stav detí takto porodených je rovnaký ako pri naliehaní hlavičkou. Základnou podmienkou je, aby odhadovaná hmotnosť plodu neprevyšovala 3,5 kilogramu, čo je aj pri nepresnosti ultrazvukového merania bezpečná hranica. Na Slovensku bol v minulom storočí rozšírený mýtus o škodlivosti prirodzeného pôrodu u chlapcov, pre hrozbu poranenia semenníkov a zníženia plodnosti. To už dávno neplatí a mnohé pozorovania to vyvrátili.

Prirodzený pôrod koncom panvovým je bezpečný vtedy, ak ho vedie skúsený a erudovaný lekár. Ak sa pôrodník necíti dostatočne vzdelaný a zručný, samozrejme, je pre matku bezpečnejšie, ak zvolí pôrod cisárskym rezom, čo je základná pôrodnícka operácia, ktorú zvládne aj lekár v príprave, bez atestácie.

Je po pracovnej dobe, môj gynekológ/ička už nie je v ambulancii a mám zdravotné ťažkosti?

Predovšetkým by ste mali odlíšiť (ak sa to dá) či je to zdravotný problém spojených s tehotenstvom alebo nie. V opačnom prípade (nachladnutie, zvracanie, či hnačkovité ochorenie, úraz) patria vaše ťažkosti s najväčšou pravdepodobnosťou do rúk iných odborníkov. Ak nie, tak choďte ihneď do príslušnej spádovej pôrodnice, resp. do pôrodnice kde plánujete pôrod, kde vás počas pohotovosti vyšetria, rozhodnú o liečbe, prípadne si váš stav bude vyžadovať hospitalizáciu. Nikdy nepodceňujte krvácanie z rodidiel, pravidelné, opakujúce sa „tvrdnutie bruška“ (kontrakčná činnosť), stav keď pociťujete slabšie pohyby dieťaťa, najmä ku koncu tehotenstva, prípadne predčasný odtok plodovej vody.

Naopak, nepodceňujte výtok, pálenie a svrbenie v pošve a vonkajších rodidiel a čo najskôr navštívte svojho gynekológa/ičku a nenechávajte si, pokiaľ to nie je nutné, tieto ťažkosti na nočné hodiny. Treba si uvedomiť, že v pohotovostnej službe nie sú všetci lekári a tí, ktorí slúžia pohotovostnú službu sa musia starať o rodičky na pôrodnej sále, nezriedka operujú a tak sa môže čas vášho čakania na vyšetrenie nepríjemne predĺžiť.

Som chudokrvná. Nechcem užívať prepísaný liek obsahujúci železo. Menej zaťažujúce a prirodzenejšie sa mi zdá užívať koloidné železo. Odporúčate mi ho?

V priebehu tehotenstva sa zvyšujú požiadavky na prísun železa. Zvýšená potreba je daná predovšetkým vysokou novotvorbou erytrocytov, ale aj potrebami plodu a placenty Väčšina prenosu železa smerom k plodu sa deje po 30. týždni tehotenstva, čo zodpovedá vrchole efektivity absorpcie železa matkou. V porovnaní so stavom mimo tehotenstva vyžaduje tehotná žena priemerne 4 mg železa na deň. Pokiaľ nie je v potrave železo dostatočne zastúpené, plod si berie zásoby železa od matky. Ak žena nemá dostatočné zásoby už z obdobia pred otehotnením, môže u ženy nedostatok železa v strave vyústiť v deficit železa až do anémie z nedostatku železa.

Typickým nálezom anémie v tehotenstve je nízka hladina hemoglobínu u tehotných žien, v prvom trimestri Hb <110 g / a v druhom trimestri Hb <105 g / l. Avšak pokles hladiny hemoglobínu je už neskorým príznakom sideropénie. Najprv dochádza k poklesu zásob železa, neskôr k poklesu sérového železa a nakoniec až zaznamenáme zníženú hladinu hemoglobínu.

Doterajšie údaje naznačujú, že anémia z nedostatku železa v tehotenstve je rizikovým faktorom pre predčasný pôrod a následnú nízku pôrodnú váhu a zdravie novorodenca. Ženy, ktoré majú výraznejšiu anémiu Hb 90-105 g/l, by mali dostávať 100 mg železa za deň.

Optimálnu dávku železa pre anemické ženy zabezpečujú prípravky dvojmocného železa, ktoré sú bežne dostupné v lekárňach. Na rozdiel od nich, koloidné železo nemá potrebný terapeutický efekt, ako bolo dokázané v klinickej štúdii, ktorá porovnávala liečbu anémie z nedostatku železa u detí. Výsledky dokázali úpravu anémie u detí ktoré užívali dvojmocné železo v liekovej podobe, na rozdiel od detí, ktoré užívali koloidné železo.

Našťastie v žiadnej z toxikologických databáz EÚ, USA, Austrálie, či Nového Zélandu, nie sú popísané toxické účinky koloidného železa na tehotnú a plod.

Záver: koloidné železo používané pri liečbe anémie v tehotenstve tehotnú, resp. plod nepoškodí, ale anémiu neupraví...

Som v 37. týždni, a keď som sa vrátila z poradne, zistila som, že slabo krvácam. Veľmi som sa zľakla a navštívila som pohotovosť. Tam mi povedali, že je to bežné.

Krvácanie v tehotenstve si vždy vyžaduje pozornosť, najmä v posledných týždňoch gravidity. Mohlo by signalizovať problémy s placentou, ktoré môžu znamenať vysoké riziko komplikácií pre dieťa aj pre matku. Existujú však dve výnimky, ktoré sú časté a nepredstavujú žiadne závažné riziko. Prvou je odchod krvavých hlienov, takzvanej hlienovej zátky. Pri príprave krčka na pôrod sa jeho kanál pootvára a hustý hlien, ktorý chráni plod pred prienikom baktérií, môže vytiecť do pošvy a von. Tento hlien obsahuje trošku krvi. Je to normálny stav, ktorý nemusí znamenať skorý príchod pôrodu, keďže žena môže pokojne rodiť až 14 dní po odchode zátky. Druhou situáciou je krvácanie po vyšetrení, pri ktorom dochádza k narušeniu jemných ciev na presiaknutom krčku a krvácaniu. Rovnako môže žena slabo krvácať aj po pohlavnom styku pri konci gravidity.

Prečo je lepšie rodiť v nemocnici?

Až v 20 % prípadov nerizikových rodičiek sa vyvinie počas pôrodu situácia, ktorá je potenciálne riziková z nepriaznivého výsledku pôrodu (pre dieťa aj pre matku). Niektoré situácie si potom vyžadujú veľmi rýchly a akútny zásah, aby sa hrozba efektívne odvrátila. Skúsenosti z Holandska, ktoré ako jediné považuje domáci pôrod za štandard (za pôrod v nemocnici si nízko riziková rodička dopláca), ukazujú, že percento prevozov do nemocnice je práve okolo 20 %. Keďže našťastie úmrtnosť novorodenca pri pôrode je veľmi zriedkavá (asi 1 na 1 000 pôrodov), môže sa pôrod zdať ako relatívne bezpečná udalosť. Niektoré štúdie na pomerne malých počtoch rodičiek nepreukázali lepšie výsledky pri vedení pôrodu v nemocnici. Tieto štúdie však mali mnohé chyby, jednak hodnotili najmä úmrtnosť novorodencov do 7 dní (mnoho novorodencov po ťažkých pôrodoch ostáva v kóme aj dlhší čas), jednak stav novorodenca hodnotila pôrodná asistentka, ktorá viedla pôrod, a chýbali objektívne kritériá stavu pri pôrode (pH v pupočníkovej krvi) a jednak, i keď bola úmrtnosť novorodencov zvýšená, rozdiel spadol do štatistickej odchýlky. Zatiaľ však vo všetkých publikovaných štúdiách sa našli novorodenci, ktorí by jednoznačne profitovali z pôrodu v zdravotníckom zariadení. A mnohé štúdie jednoznačne potvrdili lepšie výsledky pôrodov v pôrodniciach. Existuje zaujímavý paradox, keď má človek problémy s autom, vždy sa poradí s automechanikom, ale pri zdravotníckych témach neraz veľmi nahlas vystupujú a verejnú mienku ovplyvňujú rôzni laici, ktorí pre svoje radikálne a často mediálne príťažlivé názory dostávajú neprimerane veľký priestor v médiách.

Blíži sa termín pôrodu, kedy mám prísť do pôrodnice?

Pôrodná činnosť začína zvyčajne pravidelne sa opakujúcimi kontrakciami, ktoré bývajú spočiatku v dlhších intervaloch, 15-20 minútových. Kontrakcie budete pociťovať ako stvrdnutie bruška, ktoré trvá okolo 1 minúty. Neskôr sa tieto intervaly skracujú na 5-10 minút, čo je signál, že by ste sa mali vybrať do pôrodnice. Pokiaľ vám odtečie plodová voda, netreba čakať na pôrodnú činnosť, ale čo najskôr treba prísť do pôrodnice. Pokiaľ napríklad nie do vchodu panvového vstúpená hlavička, mohlo by dôjsť s odtokom plodovej vody aj k vykĺznutiu pupočníka, čo je vážna, život plodu ohrozujúca komplikácia. Platí pravidlo: radšej prísť do nemocnice zbytočne, ako neskoro!

Čo si mám priniesť do pôrodnice?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, nakoľko niekde si nemusíte priniesť okrem osobných vecí takmer nič, iné pôrodnice vyžadujú, aby ste si priniesli plienky pre dieťa, príbor, toaletný papier, vložky a podobne. V pôrodnici kam pôjdete rodiť, položte cielene túto otázku lekárovi alebo pôrodnej asistentke. Odporúčame, aby ste mali doma vopred pripravenú tašku, keď Vás prekvapí nástup pôrodnej činnosti, aby ste sa nemuseli v časovom strese narýchlo baliť. Okrem osobných vecí (zubná kefka, pasta, hrebeň, kefa na vlasy, telový a vlasový šampón, vložky, papuče) by ste mali mať pripravené 2 podprsenky na dojčenie, vložky do podprsenky, župan, ponožky, hygienické plienky pre dieťa, vlhčené utierky pre očistenie zadočka a rodidiel novorodenca. Nočnú košeľu môžete mať rovnako zabalenú, ale vo väčšine nemocníc túto budete mať k dispozícii, nakoľko je potreba jej častejšej výmeny z dôvodu zakrvavenia. Neodporúčame mať už pri príchode do pôrodnice veci na oblečenie novorodenca. Na to je dosť času pred odchodom z nemocnice a zbytočne budete mať priveľa „batožiny“, keďže priestoru na izbách nie je nikdy nazvyš, naviac keď budete viaceré mamičky na izbe spolu s novorodencami.

Kto sa v pôrodnici stará o rodičku?

Počas pôrodu trávi s rodičkou najviac času pôrodná asistentka. V ideálnom prípade je to stále tá istá osoba, ktorá sa stará o rodičku počas celého svojho pracovného času, na konci pracovného času rodičku odovzdá do rúk striedajúcej zmene. V niektorých pôrodniciach vedú celý pôrod pôrodné asistentky, lekár má iba dohľad a prípadne ošetrí pôrodné poranenie. Samozrejme, pri komplikáciách je lekár okamžite k pôrodu privolaný.

Aká je úloha duly?

Dula je sprevádzajúca osoba, ktorá poskytuje rodičke psychickú oporu a často jej aj pomáha s niektorými úkonmi (zmena polohy, sprchovanie, prechádzka a podobne). Dula je laik, nemá kompetencie zasahovať do priebehu pôrodu. Nemala by v nijakom prípade ani komentovať rozhodnutia a ordinácie zdravotníkov. Pôrod je fyzicky aj emočne veľmi náročná situácia a psychickej podpory a pochvaly nikdy nie je dosť. Často túto úlohu preberá partner, ale jeho veľká psychická zaangažovanosť neraz bráni tomu, aby bol dostatočnou oporou pre partnerku. Musíme si uvedomiť, že pre partnera môže ísť o veľmi stresujúcu udalosť a na rozdiel od rodičky ani nie je pod ochranou hormónov. Dula je nezaujatá osoba, ktorá sústreďuje svoje emócie na to, aby povzbudila rodičku, spríjemnila jej pobyt v zdravotníckom zariadení a trochu jej zabezpečila i komfort (podala tekutiny, utrela čelo a podobne). Úlohy duly sa často veľmi obratne zhostí aj priateľka alebo sestra rodičky, prípadne matka a sú aj prípady, keď bola veľmi dobrou spoločníčkou pri pôrode svokra rodičky. Žiaľ, existujú aj duly, ktoré navádzajú rodičky, aby odmietali rady a odporúčania zdravotníkov. Preto existuje u niektorých zdravotníckych profesionálov istá nedôvera, ktorá vedie k odmeranosti až nevraživosti voči dulám. Je potrebné si uvedomiť, že spoločným cieľom všetkých zúčastnených je bezproblémový a nekomplikovaný pôrod s priaznivým výsledkom, a vyvinúť maximálne úsilie na všetkých stranách, aby bol tento cieľ splnený.

Ako poznám predčasný odtok plodovej vody? Voda vraj môže presakovať dlhší čas a nemusí odtiecť celá naraz.

Predčasný odtok plodovej vody znamená prasknutie vaku blán pred začiatkom pravidelnej pôrodnej činnosti. K odtoku môže dôjsť v termíne pôrodu alebo pred jeho termínom. Porušením vaku blán sa zvyšuje riziko prieniku infekcie, a preto by mala byť žena vyšetrená a sledovaná. Plodovej vody v termíne je asi 1 liter, takže odtok býva najčastejšie masívny a ľahko rozoznateľný. V niektorých prípadoch však odtečie iba tzv. predná plodová voda pred hlavičkou plodu alebo presakuje voda z vyšších častí plodových obalov. Vtedy nemusí byť diagnóza jednoduchá ani pre zdravotníkov. Orientačná skúška činidlom je nepresná, odlišuje iba plodovú vodu od moču, masívnejší výtok môže byť falošne pozitívny. V súčasnosti však máme k dispozícii presné testy založené na detekcii niektorých bielkovín typických pre plodovú vodu. Ak odtečie plodová voda v termíne a nie sú známky infekcie, môžeme čakať až 24 hodín na spontánny nástup pôrodu. Niektorí autori uvádzajú priaznivý efekt indukcie pôrodnej činnosti aj po 6 hodinách od odtoku plodovej vody. Až u 80 % žien sa pôrod začne samostatne a ide prirodzene. Problémom je, ak dochádza k odtoku plodovej vody predčasne. Vtedy musíme veľmi zvážiť riziká nezrelosti plodu a riziká možnej infekcie. V zásade však možno istý čas počkať, niekedy aj pomerne dlho, kým plod dozreje.

Prečo sa nelieči infekcia pošvy streptokokom (Streptococcus agalactiae) a nebolo by potrebné liečiť aj partnera?

Treba upozorniť, že nejde o infekciu, ale o kolonizáciu. Streptococcus agalactiae (streptokok skupiny B, anglická skratka GBS) tvorí súčasť normálnej bakteriálnej flóry až u 30 % žien. Okrem pošvy sa môže nachádzať na iných slizniciach, v konečníku aj na koži. Žije s nami v symbióze a pre dospelého človeka nepredstavuje za normálnych okolností žiadne riziko. Ak by sme ženu po zistení GBS liečili, tak do 4 týždňov sa u nej GBS znovu objaví, pretože je súčasťou nášho životného prostredia. Táto baktéria predstavuje však problém pre novorodenca, ktorého nezrelý imunitný systém sa nevie proti GBS brániť. Liečba pred pôrodom nemá význam, lebo baktéria nepredstavuje pre matku žiadne riziko a do pôrodu by sa aj tak vrátila. Rovnako nemá význam liečiť partnera, keďže nejde o pohlavne prenosnú infekciu.

Ako správne dýchať pri pôrode?

Sústredenie na dýchanie pri pôrode je jedna z foriem autosugescie, pomocou ktorej sa znižuje psychické vnímanie pôrodnej bolesti. Medzi kontrakciami má byť dýchanie pokojné, nie príliš hlboké, pomocou bránice, počas kontrakcie je vhodné plytké a rýchle dýchanie, tzv. psie dýchanie. Príliš hlboké a rýchle dýchanie vedie k zníženiu pH krvi a k nepríjemným pocitom (závraty, slabosť), dokonca môže spôsobiť kolaps s bezvedomím. V aktívnej fáze pôrodu (tlačenie) je vhodný pred samotným tlačením hlboký nádych a zadržanie dychu, tým sa zníži stav bránice a efektívnejšie sa využije brušný lis. Medzi tlačením je vhodné pokojné hlboké dýchanie, aby sa zabezpečil dostatočný prívod kyslíka pre dieťa.

Môže si žena vybrať metódu tíšenia bolesti pri pôrode?

V podstate by to tak správne malo byť. Pôrodník/čka by mali žene objasniť výhody a nevýhody všetkých dostupných metód a tehotná sama zváži, pre ktorú metódu sa rozhodne. To je ideálny prípad. Ale občas nie sú všetky metódy aktuálne k dispozícii a niektoré metódy sú pre daný prípad úplne nevhodné. O tom všetkom by mala byť rodička priebežne informovaná. Treba však konštatovať, že v každej fáze pôrodu sa dá rodičke pomôcť pri vnímaní bolesti. Niekedy je dostatočné povzbudenie a prítomnosť zdravotníka, keďže psychická stránka bolesti je často spojená so strachom a stresom. Vľúdny a povzbudivý prístup môže často znížiť potrebu iných metód na tlmenie bolestí.

Počula som, že sa ešte v niektorých nemocniciach používajú kliešte. Nie je to pre dieťa nebezpečné?

Pôrodnícke kliešte sú operačný nástroj, ktorý sa používa, ak je potrebné urýchliť pôrod dieťaťa v druhej pôrodnej dobe. Na to, aby sa dali použiť, musia byť splnené isté podmienky. V rukách skúseného pôrodníka je to život zachraňujúci a bezpečný nástroj, ktorý vytvorí okolo hlavičky dieťaťa ochrannú prilbu a ťahom sa urýchli prechod hlavičky pôrodnými cestami. U nás takto končí menej ako 2 % pôrodov. Alternatívou ku kliešťovému pôrodu je vákuumextrakcia, pri ktorej sa nakladá zvon s podtlakom na hlavičku dieťaťa a ťahom sa napomáha matke na konci druhej pôrodnej doby. Oba nástroje sú bezpečné a používajú sa iba v prípadoch, keď by ďalšie predlžovanie pôrodu nebolo pre dieťa alebo matku vhodné a cisársky rez už nie je možné vykonať, pretože hlavička dieťaťa je vstúpená nízko v panve. Okrem toho organizácia cisárskeho rezu trvá istý čas, takže kliešťový pôrod alebo vákuumextrakcia je výrazne rýchlejšia.

Pre očnú chybu mám rodiť cisárskym rezom. Aké riziká táto operácia prináša

Názor na pôrod cisárskym rezom sa časom mení a vyvíja. V dávnejšej minulosti existovala snaha za každú cenu vyhnúť sa tejto operácii a cisárskym rezom rodilo menej ako 10 % žien. Dôvodom bol fakt, že cisársky rez mal výrazne viac skorých a vážnych komplikácií oproti prirodzeným pôrodom, hrozila najmä infekcia, trombóza a embólia ciev. Zavedením antibiotickej a protitrombotickej profylaxie tieto riziká klesli na minimum a koncom minulého storočia začal veľký boom pôrodov cisárskym rezom. U nás stúpol ich počet až o 120 %. Začali sa však objavovať veľmi znepokojujúce zistenia, že v rozvinutom svete prudko vzrastá počet materských úmrtí, ktoré sú skoro vždy spojené s cisárskym rezom (aktuálnym alebo v minulosti). Zistilo sa, že ak má nejaká krajina (alebo nemocnica) počet cisárskych rezov nad 15 %, neznižuje sa už úmrtnosť a chorobnosť novorodencov, ale, naopak, zvyšuje sa závažná chorobnosť a úmrtnosť matiek. Už dlhšie sa vie, že deti plánovane rodené cisárskym rezom majú výrazne horšie včasné výsledky, najčastejšou komplikáciou je porucha dýchania a nevyhnutnosť umelej ventilácie, problém majú aj s udržaním tepla a s výživou. Pôrodný dej je prirodzeným zakončením vývinu dieťaťa a dozrieva počas neho jeho dýchacia, srdcovo-cievna a tráviaca sústava. Okrem krátkodobých komplikácií je dokázané, že deti, ktoré sa rodia cisárskym rezom, majú vyššie riziko vzniku cukrovky, obezity, častejšie trpia zápalmi tráviaceho traktu, častejšie majú alergie a astmu. Ženy s jazvou po cisárskom reze majú nižšiu šancu na druhé dieťa, prejavujú sa u nich častejšie poruchy menštručného cyklu, častejšie trpia dlhodobými bolesťami brucha a bolesťami po pohlavnom styku. V nasledujúcej gravidite im hrozí umiestnenie plodu do oblasti jazvy, prerastanie placenty cez jazvu a častejšie u nich dochádza k nečakanému úmrtiu plodu po 34. týždni. Preto v posledných rokoch silnie medzi pôrodníkmi znovu návrat k prirodzenému pôrodníctvu a k snahe znížiť počet zbytočných cisárskych rezov. Veľmi nám pri tom pomáhajú aj kolegovia z iných lekárskych odborov, napríklad kolegovia oční lekári. V západnej Európe sa uskutočnila vzdelávacia kampaň medzi očnými lekármi, pretože podľa najnovších výskumov už neexistuje dôvod zakazujúci prirodzený pôrod z očného hľadiska.

Rodila som pred troma rokmi cisárskym rezom, pretože dieťa bolo zadočkom. Teraz som v 32. týždni, dieťa je uložené normálne. Môžem rodiť prirodzene?

Prirodzený pôrod po cisárskom reze je možný a bezpečný, musia byť však splnené niektoré podmienky. Základnou podmienkou je, že predchádzajúci cisársky rez bol vykonaný v dolnej časti maternice a žena otehotnela neskôr ako rok po operácii. Vedenie pôrodu po cisárskom reze sa nelíši od vedenia iného pôrodu. Po pôrode pôrodník skontroluje prstom jazvu, či nedošlo k jej rozídeniu. Od tohto vyšetrenia sa už upúšťa a nahrádza sa ultrazvukovou kontrolou brušnej dutiny pred odvezením z pôrodnej sály, aby sa vylúčilo krvácanie z jazvy do brucha. Riziko komplikácií pre jazvu je malé, asi u 1 % žien dôjde k rozostúpeniu jazvy počas pôrodu, väčšinou sa to však zistí náhodne, popôrodnou kontrolou. Riziko závažného prasknutia je veľmi malé a často k nemu dochádza pre nesprávne vedenie pôrodu (vysoké dávky liekov na vyvolanie pôrodu, tlačenie na brucho a podobne).

Dokedy sa čaká s vyvolávaním pôrodu pri prenášaní?

Ako skutočné prenášanie označujeme trvanie tehotenstva viac ako 14 dní po stanovenom termíne pôrodu. V tomto čase však už hrozí pomerne vysoké riziko pôrodu cisárskym rezom, pretože placenta prestáva plnohodnotne vyživovať dieťa a dieťa vyčerpá zásoby energie na pôrod. Preto je našou snahou pôrod do tohto termínu ukončiť. Zvyčajne rodičku prijímame 7 – 10 dní po termíne do nemocnice a pôrod aktívne vyvolávame, aby dieťa dostalo väčšiu šancu na prirodzený pôrod.

V súčasnosti sa pôrod vyvoláva prostredníctvom prostaglandínov. Na to, aby bolo možné vyvolať pôrod, musí byť pripravený nález na krčku maternice, krček musí byť zrelý. Dozrievanie krčka sa dá vyvolať liekmi alebo mechanicky pomocou tyčiniek, ktoré v krčku napúčajú, alebo prostredníctvom balónika naplneného tekutinou. Keď je nález na krčku priaznivý, podajú sa lieky priamo do jeho kanála. Pri neúspechu je možné podanie lieku do krčka maternice zopakovať. Ak je nález na krčku veľmi pripravený, je možné pôrodnú činnosť vyvolať aj pretrhnutím vaku blán a pustením plodovej vody. Pôrodná činnosť nastane v týchto prípadoch spontánne.

Prečo sa na Slovensku prepúšťa z pôrodnice až na 4.-5. deň alebo neskôr? Britská princezná Kate odišla z pôrodnice už na druhý deň po pôrode. Rovnako skoro bola prepustená aj moja kamarátka vo Švajčiarsku.

Na Slovensku, ale aj v Českej republike platia odlišné zvyklosti ako v niektorých iných štátoch sveta. Je to dané odlišnou organizáciou pediatrickej starostlivosti. Zdravotný stav rodičiek po nekomplikovanom pôrode by dovolil aj u nás odchod po 24 hodinách. „Dlhší“ pobyt v pôrodnici je limitovaný časom, kedy sa odoberá novorodencom po pôrode krv na niektoré skríningové vyšetrenia a tie možno urobiť najskôr 72 hodín po pôrode. Okrem toho na dlhšom pobyte sa podieľa najmä výskyt novorodeneckej žltačky, pre ktorú musia byť niektorí novorodenci sledovaní alebo liečení najmä fototerapiou. Na druhej strane, najmä prvorodičky, sa naučia počas pobytu na šestonedelí lepšie zvládnuť starostlivosť o novorodenca.

Je vhodný sexuálny život už v šestonedelí?

Obdobie šestonedelia je spomínané už v Starom zákone. Pozorovaním sa zistilo, že ak žena nedojčí, väčšinou dostane prvú menštruáciu po 6 týždňoch po pôrode, takže sa predpokladalo, že toto obdobie je potrebné, aby sa vytratili u ženy všetky tehotenské zmeny a následky pôrodu. Viac-menej s tým možno súhlasiť, ale treba uviesť, že všetko je veľmi individuálne. Niektoré ženy sú úplne fit už po 14 dňoch, iné potrebujú až 8 týždňov. Preto je začiatok sexuálneho života veľmi individuálny a mal by sa riadiť najmä pocitmi a potrebami ženy. Zvyčajne sa so začiatkom pohlavného života čaká do kontrolného vyšetrenia po šestonedelí. Pri prvých stykoch môže žena pociťovať v pošve nepríjemné pocity, ťahanie, bolesti, tlaky alebo, naopak, môže mať pocit nadmerne roztiahnutej pošvy. Všetko sú normálne stavy, ktoré u väčšiny žien zmiznú do troch až šesť mesiacov. Dôležitá je aj otázka antikoncepcie. Dojčenie nie je 100-percentnou ochranou pred počatím, približne 2 % dojčiacich žien otehotnie. Ovulácia predbieha menštruáciu, takže isté riziko hrozí aj ženám, ktoré počas dojčenia nemajú menštruáciu. Preto je dôležité, aby sa ženy, ktoré neplánujú hneď ďalšieho potomka, spoľahlivo chránili. Mimoriadne dôležité je to u žien po cisárskom reze, ktoré by mali nechať maternici čas aspoň 12 mesiacov, aby sa jazva poriadne zhojila. Lekár by mal pri kontrole po šestonedelí prebrať aj otázku účinnej antikoncepcie. Existujú metódy ochrany pred počatím vhodné najmä pre dojčiace ženy. Niektoré, napríklad chemická antikoncepcia vo forme masti a čapíkov, sú voľnopredajné, na prvé pohlavné aktivity je veľmi vhodné použiť lubrikačný gél s obsahom antispermoidálnych látok. Prípravky a systémy s obsahom hormónov sú na predpis a odporúčanie lekára.

Je dojčenie antikoncepciou?

Je až 30-percentné riziko ovulácie (uvoľnenia vajíčka a tým aj možnosť otehotnenia) v období 6 mesiacov po pôrode a až 67-percentné riziko ovulácie v období 12 mesiacov, aj keď ešte nemáte menštruáciu a dojčíte. Existuje však aj antikoncepcia na obdobie dojčenia. Obsahuje len gestagén (syntetický hormón podobný ľudskému progesterónu), je účinnou antikoncepciou a je vhodná aj v období dojčenia, keďže nemá negatívny vplyv na rast a vývin dieťaťa.

Beriete ešte nové pacientky, chcela by som sa stať Vašou pacientkou. Aký je postup?

Áno, stále berieme nové pacientky. Ak sa chcete stať našou pacientkou, stačí sa objednať na prvé stretnutie ku konkrétnemu lekárovi. Zoznam našich lekárov je na našej internetovej stránke. Naše ambulancie sa nachádzajú na Partizánskej 27 a Ružinovskej 10 - je to stará poliklinika, nie nemocničná. Objednať sa môžete na telefónnom čísle 02/54 41 26 12. Na prvom stretnutí podpíšete s lekárom zmluvu a papiere na vyžiadanie Vašej dokumentácie. Dokumentáciu od Vášho predchádzajúceho gynekológa si vyžiadame my. 

Táto webová stránka používa cookies

Pre personalizáciu obsahu a reklám, pre poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti využíváme súbory cookie. Informácie o tom, ako náš web používáte, zdieľame so svojími partnermi pre sociálne média, inzercie a analýzy. Partneri tieto údaje môžo skombinovat s ďalšími informáciami, ktoré ste im poskytli alebo ktoré získali v dôsledku toho, že používáte ich služby. V prípade Vášho súhlasu prosím pokračujte pri prehliadaní webovej stránky a stačte OK.
Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.(Viac informácií)

OK

Súbory cookie sú malé textové súbory, ktoré môžu webové stránky používať na zefektívnenie používateľskej skúsenosti.
Zákon uvádza, že na Vašom zariadení môžeme ukladať súbory cookie, ak sú pre prevádzku týchto stránok nevyhnutné. Pre všetky ostatné typy súborov cookie potrebujeme vaše povolenie.
Táto stránka používa rôzne typy súborov cookie. Niektoré súbory cookie sú umiestnené službami tretích strán, ktoré sa zobrazujú na našich stránkach.
Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Pravidlách ochrany osobných údajov. Váš súhlas sa vzťahuje na nasledujúce domény: gpn.sk www.gpn.sk sanatoriumkoch.sk www.sanatoriumkoch.sk