Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb (viac informácií). Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Súhlasím

Novorodenec

Čo bude s bábätkom po pôrode a počas hospitalizácie? Viete riešiť možné komplikácie a ochorenia novorodenca?

Novorodenca, pokiaľ to jeho zdravotný stav dovolí, položíme na brucho. Potom novorodenca ošetrí novorodenecká sestra a novorodenecký/á lekár/ka mu spraví prvé lekárske vyšetrenie. Následne vám dieťatko prinesieme na prvé dojčenie (ešte na pôrodnej sále). Tento postup môžeme modifikovať. V prípade dobrého stavu novorodenca ošetrenie a vyšetrenie novorodenca možno odložiť na neskôr. 

Na novorodeneckom oddelení máme okrem iných prístrojov tri moderné inkubátory, monitory vitálnych funkcií, infúzne pumpy a „fototerapiu“ čím dokážeme riešiť popôrodné poruchy adaptácie, zvýšenú hladinu bilirubínu v krvi (hyperbilirubinémia) a infekcie. Na novorodeneckom oddelení je zabezpečená nepretržitá služba neonatológom. Preklady do Detskej fakultnej nemocnice na Kramároch, v prípade vážnych zdravotných komplikácií, ako je napríklad operačná liečba novorodenca, sú ojedinelé.
Ak by sme nemali čas na prevoz matky pred 34. týždňom tehotnosti do perinatologického centra a museli by sme u nás odviesť pôrod veľmi nezrelého novorodenca, máme prístroj na umelú ventiláciu pľúc, ktorý použijeme do príchodu „prevozovej“ sanitky tak, aby neonatológ v súčinnosti s anestéziológom zabezpečili novorodencovi plne kvalifikovanú starostlivosť v prvej hodine života.
Našou snahou však je dodržiavať "Koncepciu gynekológie a pôrodníctva" vydanú MZ SR a pokiaľ je u nás tehotná hospitalizovaná pre hroziaci predčasný pôrod pred 34. týždňom a dôjde k nástupu pôrodnej činnosti, túto transportujeme v súlade s legislatívou do perinatologického centra.

 

 

Pokiaľ je stav novorodenca fyziologický podporujeme 24 hodinový rooming-in systém. Vizity sú dvakrát denne, kedy pediater (pediatrička) skontrolujú zdravotný stav Vášho bábätka. Mimo iného sa meria bilirubín v krvi bábätka cez kožu pomocou špeciálneho prístroja. Pokiaľ je hladina bilirubínu vyššia, odoberáme krv na vyšetrenie do laboratória. Prípadnú žltačku riešime (podľa stupňa žltačky) buď na izbe šestonedelia, kedy dieťa ostáva s matkou a v postieľke má "bilibed" (podložka, ktorá generuje modré svetlo), alebo keď je hladina vyššia, ide do inkubátora pod modré svetlo.

Na tretí deň života dieťatka vykonávame biochemický skríning z pätičky na vrodené metabolické ochorenia, ďalej, robíme ultrazvuk mozgu, obličiek, vyšetrujeme zrak a sluch bábätka.

Novorodenecká sestra Vás naučí starostlivosti o dieťatko: prebaľovať, kúpať, pomôže Vám s prikladaním a dojčením. Pokiaľ máte pocit, že potrebujete pomôcť, neváhajte sa opýtať. Pokiaľ to nie je medicínsky indikované, babätko nedokrmujeme. 

 

Pozrite si našu virtuálnu prehliadku: