Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb (viac informácií). Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Súhlasím

Gynekologická preventívna prehliadka

Na preventívne gynekologické prehliadky chodí približne iba 20% žien. Príliš mnoho z nás si neuvedomuje možné a hlavne reálne riziká. Preventívne priehliadky sú zamerané mimo iného na onkologické ochorenia. Onkologické ochorenia sú jedným z najzávažnejších problémov medicíny.

Svojou závažnosťou ovplyvňujú nielen pacienta, ale aj jeho rodinu, okolie a celú spoločnosť. Kvôli tomu je diagnostika, liečba a prevencia nádorových ochorení  problémom nielen medicínskym, ale aj celospoločenským. Prínosom v tejto oblasti sa  stala prevencia nádorových ochorení, či už primárna alebo sekundárna (skríning). Skríning  je vyšetrovanie dopredu definovanej skupiny ľudí za účelom vyhľadávania ochorení v ich včasných štádiách, kedy pacient ešte nemá ťažkosti a príznaky. Pokiaľ ste klientkou nášho zariadenia, ročne dostane pozvánku na pripomenutie Vašej preventívnej prehliadky.

 

Rakovina krčka maternice

Rakovine krčka maternice sá dá predísť. Poznáme jej etiológiu (príčinu) a patogenézu (priebeh ochorenia). Vyvíja sa cez prekancerózy niekoľko rokov, čiže je dosť času na diagnostiku a liečbu prekanceróznych lézií. V mnohých krajinách sveta už desaťročia  funguje skríning tohto ochorenia, napriek tomu v celosvetovom meradle je rakovina krčka maternice druhým najčastejšie sa vyskytujúcim sa nádorom na svete u žien. Skoré zachytenie v štádiu prekancerózy ponúka pacientke kompletné vyliečenie, zlepšenie kvality života a návrat do bežného života. V neposlednom rade ide aj o zníženie  finančných a personálnych nákladov na liečbu v porovnaní so zachytením v štádiu karcinómu. Napriek dostupnosti  a jednoduchosti skríningového vyšetrenia (odobratie steru z krčka maternice pri preventívnej prehliadke) sa odhaduje, že na  preventívnych prehliadkach sa zúčastňuje iba 20% žien. Preto každý rok na Slovensku  ochorie okolo 550 žien a umrie 200 žien. Sú to zbytočné úmrtia mladých žien. Vyvolávateľom ochorenia je HPV (ľudský papilomavírus),  proti ktorému existuje aj očkovanie.  Najideálnejšie je zaočkovať dievčatá (už aj chlapcov, pretože HPV spôsobuje aj iné druhy rakoviny) ešte pred začatím pohlavného života, ale dobrú imunitnú odpoveď dosiahneme aj pri očkovaní dospelého jedinca. Neváhajte sa opýtať na možnosti očkovania v našich ambulanciách.

 

Rakovina prsníka